Selen

liegender Liebstöckelzweig

Robustan i blago sladak, ali pikantan ukus selena često se koristi u supama, paprikašima i salatama. Ova višegodišnja biljka je cenjena od antičkih vremena.

hinein hängende Liebstöckezweige

Selen kao začinsko bilje

Sa blago ljutim, intenzivno slatkim ukusom, selen podseća na ukus celera i ostavlja blago mošusan ukus na nepcima. Posebno je popularan u Austriji, južnoj Nemačkoj, Rumuniji i Bugarskoj kao sastojak u supama i paprikašima. U antičkim vremenima, selen je bio jedan od najpopularnijih začina za živinu i morske plodove. U svojoj odluci za poljoprivredu, Karlo Veliki je naredio da se ova biljka uzgaja na kraljevskom imanju, pod uslovom da su klimatski uslovi odgovarajući. Zbog toga je selen postao još popularniji i važniji u regionalnoj kuhinji.

Rote Rüben Eintopfliegender Bund Liebstöckel

Upotreba

Nema tradicionalne austrijske supe bez selena. Ovaj začin upotpunjuje druge začine i povrće koji se tradicionalno koriste kao mirpoa za zasićujuća jela, kao što su goveđa supa, pileća supa i paprikaš. Blago gorak ukus selena se odlično uklapa u nadeve za meso i pastu, jela od krompira, kao što su gratini i salate. Selen bi trebalo da se koristi umereno jer lako može da se preceni njegova snaga, pošto zadržava ukus čak i kada se dugo kuva. U nekim oblastima, mlevene stabljike biljke se takođe koriste kao začin, zajedno sa svežim ili sušenim listovima.

Savet!

Selen ima izuzetno intenzivan ukus, zato je potrebno da budete pažljivi kada ga koristite kao začin za jelo – dodajte ga postepeno dok ne dostignete željeni ukus.

Liebstöckel Pflanze in der Natur
Liebstoeckel Landkarte Edit

Biljka

Pretpostavlja se da selen potiče iz centralne Azije. Pošto je član porodice peršuna, u srodstvu je sa peršunom, anisom i mirođijom. Višegodišnja biljka raste do visine od dva metra. Na njegovim šupljim, izbrazdanim stabljikama rastu žuti cvetovi i jarko zeleni, dvoperasti listovi. Ime ove biljke nema veze sa ljubavlju. Za razliku od majorana i majčine dušice, selen nikada nije bio povezivan sa ljubavlju i lojalnošću. Ime je izvedeno iz italijanske oblasti Ligurija, gde je biljka prisutna još od antičkih vremena.

Činjenice

Latinski naziv
Levisticum officinale
Porodica
Porodica peršuna (Apiaceae)
Drugi nazivi
Baštenski selen, peršun ljubavi, morski peršun, italijanski selen
Poreklo
Verovatno centralna Azija

Otkrijte više

Semenke slačice

fliegende Senfkörner