Žalfija

Salbei Kotanyi Detail

Žalfija se često koristi u mediteranskim jelima za dodavanje suptilno smolastog i blago gorkog ukusa – popularna je još od starog Rima!

liegender Salbeizweig

Žalfija kao začinsko bilje

Blago smolastog ukusa sa predivno aromatičnom notom, mediteranska kuhinja ne može ni da se zamisli bez žalfije. Čak i u vreme starog Rima, žalfija je bila veoma popularna. Zvaničan naziv „Salvia officinalis“ potiče od latinske reči za čuvanje ili izlečenje (salvere) i odnosi se na pogodne karakteristike koje se pripisuju ovom začinskom bilju. Od mnogo vrsta žalfije, dve se posebno često koriste u kuhinji: izuzetno kvalitetna dalmatinska žalfija i manje dostupna grčka žalfija. Listovi se pretežno koriste kao začinsko bilje, iako se i stabljike koriste povremeno.

Nudeln mit Pilzen und Salbeiblätternselbstgemachte, rohe Nudeln

Upotreba

Predivan, blago gorak ukus žalfije je najčešće prisutan u jelima iz severne Italije i iz Provanse u Francuskoj, uključujući pastu, jela od pirinča, živinu, jela od ribe i jaja, teletinu, teleću džigericu i pileću džigericu, jagnjetinu, divljač, salate, ragu i sosove od paradajza. Osušeni listovi se takođe koriste za pravljenje čaja. Žalfija ne gubi ukus kada se izloži toploti, zato njeni listovi mogu dugo da se kuvaju ili peku zajedno sa drugim sastojcima, a da ona pritom ne izgubi ukus. U Italiji, listovi žalfije prženi u maslacu se služe kao popularan prilog uz vino. Međutim, sveža žalfija se gotovo nikada ne koristi za začinjavanje jela.

Savet!

Recept koji je jednostavan, a preukusan: Dodajte listove žalfije pržene u maslacu i malo izmrvljene rikote u njoke. Prava gurmanska poslastica!

Salbeipflanzen
Salbei Landkarte

Biljka

Postoji gotovo hiljadu vrsta žalfije, a neke od njih se drastično razlikuju po pitanju ukusa. Biljke žalfije su uglavnom jednogodišnje ili dvogodišnje biljke koje rastu do visine od oko jednog metra. Dalmatinska žalfija, koja je popularna kao začinsko bilje, ima ljubičaste cvetove, dok druge vrste žalfije imaju crvene, roze, plave ili žute cvetove. Listovi su dlakavi sa obe strane i mogu da budu različite boje, od srebrnosive do svetlozelene. Kao i majoran, nana, bosiljak i origano, žalfija pripada porodici nana. Jedna od osnovnih karakteristika ove biljke su mirisne supstance prisutne u njenim esencijalnim uljima.

Činjenice

Latinski naziv
Salvia officinalis L.
Porodica
Porodica usnatica (Lamiaceae)
Drugi nazivi
Prava žalfija, baštenska žalfija, kuhinjska žalfija
Poreklo
Oblast severoistočnog Mediterana

Otkrijte više

Zeleni biber

schwebender grüner Pfeffer